Termálna voda: Relaxácia a zdravie

Ponorenie do horúcej vody je fantastické a predovšetkým zanecháva pokožku jemnú. Čo môže byť lepšie, ako si dopriať čas pre seba v termálnych kúpeľoch? Urobte to v prírode, uprostred úchvatnej krajiny, obklopení čistým vzduchom. Preto vám chceme odporučiť kúpele v Slovinsku. Najprv sa však pozrime na to, čo chceme dosiahnuť.

Čo máme na mysli pod pojmom termálna voda a prečo by ste si mali vybrať kúpele v Slovinsku?

Termálna voda je voda získaná z prírodných prameňov. Obsahuje minerály, ktoré preukázateľne obohacujú pokožku, pomáhajú pohybovému aparátu a pomáhajú uvoľniť telo a myseľ.

Ponorenie do horúcej vody je fantastické a predovšetkým zanecháva pokožku jemnú. Čo môže byť lepšie, ako si dopriať čas pre seba v termálnych kúpeľoch? Zdroj: Thermana Laško

Ponorenie do termálnych kúpeľov sa nazýva balneoterapia. (To sa líši od vodoliečby, ktorá spočíva v namáčaní v obyčajnej vode z vodovodu.) Predpokladá sa, že priaznivé účinky balneoterapie sú čiastočne spôsobené zložením samotnej vody. Slovinské kúpele sú obzvlášť bohaté na minerály, ktoré môžu prispieť k psychofyzickej pohode kúpajúcich sa. Práve preto sú vyberané ako jedna z hlavných turistických destinácií pre wellness pobyty.

Pri balneoterapii sa preukázalo, že rôzne minerály prenikajú do pokožky a priaznivo na ňu pôsobia. Medzi najbežnejšie rozpustné minerály patria vápnik, hydrogénuhličitany, kremičitany, zlúčeniny železa, soli sodíka a horčíka, zlúčeniny síry a kovov spolu so stopovými prvkami, ako je selén.

Existujú rôzne kategórie termálnych kúpeľov vrátane tých, ktoré sú bohaté na sírany, hydrogénuhličitany, chloridy a sulfidy. Lokalita prameňa zohráva úlohu pri účinnosti termálnej vody, pretože každý prameň má svoje jedinečné fyzikálne vlastnosti a chemické zloženie. V Slovinsku nájdete kúpele všetkých druhov.

Termálna voda je voda získaná z prírodných prameňov. Zdroj: Thermana Laško

Slovinské kúpele a kúsok histórie

Myšlienka kúpania v termálnych vodách je stará niekoľko storočí a inšpirovala moderné kúpele, ako ich pravdepodobne poznáme. Termálne kúpele sú dôležitou kultúrnou tradíciou na celom svete, od Japonska cez Ekvádor až po Island. Termálne kúpele sa na liečebné účely používajú už stovky rokov. Mnohé prírodné horúce pramene sú bohaté na minerály, napríklad síru, ktorá má antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti. Od zavedenia termálnych kúpeľov sa v štúdiách uvádzajú mnohé ich zdravotné výhody. Termálne kúpele sa v minulosti používali na zmiernenie príznakov ochorení, ako sú:

  • Reumatoidná artritída
  • Osteoartróza
  • Ankylozujúca spondylitída
  • Lupienka

Výskum naznačuje, že kúpeľ v teplej minerálnej vode ovplyvňuje imunitný a hormonálny systém tela, čo môže viesť k protizápalovým, protibolestivým a antioxidačným účinkom.

Podľa jeho slov sa napríklad voda bohatá na selén už desaťročia používa v balneoterapii na liečbu ekzémov a psoriázy, zatiaľ čo vysoký obsah horčíka v soli Mŕtveho mora sa ukázal ako účinný pri liečbe psoriázy.

Medzi pomerne sľubné účinky termálnej vody patria:

Hydratácia pokožky

Niektoré výskumy naznačujú, že používanie termálnej vody na pokožke ju môže zjemniť, urobiť ju pružnejšou a príjemnejšou.

Zvrátenie účinkov poškodenia UV žiarením

Vzpadá to, že minerály v termálnej vode majú antioxidačné vlastnosti, ktoré podľa niektorých štúdií pomáhajú neutralizovať voľné radikály a možno znižujú riziko spálenia.

Ponorenie do termálnych kúpeľov sa nazýva balneoterapia. Zdroj: Thermana Laško

Zníženie zápalu

Bolo dokázané, že termálna voda zmierňuje podráždenie spôsobené drsnou liečbou pokožky, napríklad retinoidmi, a zmierňuje zápal pokožky pri ekzémoch.

Vyrovnávanie mikrobiómu – termálna voda pomáha vyrovnávať mikrobióm, teda množstvo zdravých a nezdravých baktérií, ktoré prirodzene žijú v pokožke, a zmierňuje zápaly u ľudí s kožnými ochoreniami, ako sú psoriáza a ekzémy.

Niektoré kúpele tvrdia, že termálne kúpele liečia celý rad zdravotných ťažkostí, ako sú chronické tráviace ochorenia, zápcha, cukrovka, dna a problémy s pečeňou. Hoci termálna voda má pravdepodobne priaznivé účinky na organizmus, neexistujú jasné vedecké dôkazy, ktoré by tieto účinky potvrdzovali.

Parné kúpele sa tradične odporúčali a stále sa odporúčajú ako liečba dny. Niektoré výskumy naznačujú, že horúce kúpele môžu zlepšiť krvný obeh a znížiť hladinu cukru v krvi u obéznych ľudí s cukrovkou. Zdá sa však, že ani termálna voda nedokáže zázraky.

Kúpele v horúcich kúpeľoch bohatých na minerály v oblastiach bohatých na zeleň, v nedotknutej prírode a ďaleko od stresu veľkomesta, ako sú napríklad slovinské kúpele, sú určite skvelým spôsobom, ako sa o seba postarať bez ohľadu na špecifické ochorenia.

Podobné témy:

admin

Back to top