Prehľad domén najvyššej úrovne (TLD) 

TLD alebo domény najvyššej úrovne, známe aj ako prípony domén, sú poslednou časťou domény vašej webovej lokality. Najbežnejšou a najznámejšou doménou najvyššej úrovne je .com, hoci existuje mnoho ďalších, napríklad .tech, .org, .edu a .net. 

Domény najvyššej úrovne sa neobjavujú len tak z ničoho nič. Ich používanie a vývoj riadi Internetová korporácia pre prideľovanie mien a čísel (ICANN). ICANN je nezisková organizácia, ktorá spravuje a koordinuje IP adresy, koreňové servery a názvy domén, čo sú základné funkcie, ktoré zabezpečujú navigáciu a stabilitu globálneho internetu. 

TLD alebo domény najvyššej úrovne, známe aj ako prípony domén, sú poslednou časťou domény vašej webovej lokality.

Príklady a typy TLD 

Existuje niekoľko typov TLD, ktoré uznáva a spravuje ICANN, a každý z nich slúži na iné požiadavky a účely registra. Tu sú typy a príklady TLD:

Domény najvyššej úrovne s kódom krajiny alebo ccTLD 

Domény ccTLD predstavujú krajiny ako .us pre USA, .br pre Brazíliu a .uk pre Spojené kráľovstvo. Niektoré ccTLD sú obmedzené na obyvateľov konkrétnej oblasti, zatiaľ čo ostatné sú otvorené pre všetkých. Google, ako aj ostatné hlavné vyhľadávače môžu tiež používať ccTLD na geografické zacielenie vašej webovej lokality. 

Generické domény najvyššej úrovne alebo gTLD 

Generické domény najvyššej úrovne sú doménové prípony, ktoré väčšina z vás už pozná, ako napríklad .org a .com. Hoci zámerom je, aby webové stránky používali domény zodpovedajúce ich účelu, napríklad .org pre organizácie a .com pre komerčné podniky, gTLD môže používať ktokoľvek. 

Keď internet ešte len začínal, boli vtedy k dispozícii len tri gTLD: .com, .net a .org. S rastúcim dopytom prišla organizácia ICANN s ďalšími otvorenými doménovými koncovkami. V roku 2011 začala organizácia umožňovať jednotlivcom alebo spoločnostiam registráciu vlastných značkových gTLD. 

Podobné témy:

admin

Back to top